Henley Honours
2019

Prince Albert Challenge Cup

 

C: Ella Kay   S: Luke Gwenter   3: Will England (Men's Captain)   2: Matt Rees   B: Marcus Lewis

Coach: Dan Harris

 

Wednesday: WON vs U.S. Naval Academy (USA)

Friday: LOST vs Oxford Brookes University

 

Stonor Challenge Trophy

 

S: Laura Macro   B: Zara Mulholland (Women's Captain)

Coach: Dan Harris

 

Friday: WON vs Titterington & Goodchild

Saturday: LOST vs Loe & Donoghue (NZ)

Temple Challenge Cup

 

C: George Trotter   S: Henry Jones   7: Tom Stace   6: Jack Hardy   5: Paul Mummery

4: Joe Russell   3: Max Valentine   2: Ryan Notter   B: Ryan Haines

Coach: Tania Griffin

 

Wednesday: LOST vs Purdue University (USA)

2018

Temple Challenge Cup

 

C: Ella Kay   S: Will England   7: Harry Shimmin   6: Chris Bryan-Isaacs   5: Josh Poat

4: Henry Jones   3: Tom Stace   2: Ben Pickford   B: Tom Bowles

Coach: Tom Mapp

 

Wednesday: WON vs University of Bristol

Thursday: LOST vs Yale University

2017

 

Prince of Wales Challenge Cup (Composite)

 

S: Luke Gwenter   3: Nick Bell   2: Jens Hullah (Minerva)   B: Tom Mapp

Coach: Dan Harris

 

Thursday: LOST vs Christiania Roklub (NOR)

 

Temple Challenge Cup

 

C: Dan Baillache   S: Tom Bowles   7: Will England (Men's Captain)   6: Marcus Lewis

5: Ben Pickford   4: Matt Moore   3: Matthew Horsford   2: Charlie Parker   B: Henry Jones

Coach: Tony Larkman

 

Wednesday: LOST vs King's College Queensland (AUS)

 

Stonor Challenge Trophy

 

S: Steph Clutterbuck   B: Laura Macro

Coach: Dan Harris

Friday: LOST vs Oldenburg & de Jong (NED)

2016

 

Temple Challenge Cup

 

C: Flora Cameron-Watt   S: Jack Williams   7: Tom Mapp   6: Luke Gwenter   5: Henry Jones

4: Joe Edgerly   3: Josh Poat   2: Tom Bright   B: Will England

Coach: Dan Harris

Wednesday: WON vs University College London

Thursday: LOST vs Columbia University (USA)

2015

 

Prince of Wales Challenge Cup 'A'

 

S: Ben Jackson   3: Nick Bell   2: Alex Wilding   B: Tom Mapp (Men's Captain)

Coach: Dan Harris

Thursday: WON vs Hamburger & Germania (GER)

Friday: LOST vs Leander & Oxford Brookes

Prince of Wales Challenge Cup 'B'

 

S: Luke Gwenter   3: Alex Clarke   2: Pete Curran   B: Harry Shimmin

Coach: ?

Thursday: LOST vs Leander

Prince of Wales Challenge Cup (Composite)

 

S: ?   3: ?   2: Frazier Christie   B: ?

Coach: ?

Thursday: WON vs London RC

Friday: WON vs Molesey & Tideway Scullers

Saturday: LOST  vs Leander

2014

 

Prince Albert Challenge Cup

 

C: Kim Wilkinson   S: Frazier Christie   3: Ben Jackson (Men's Captain)   2: Alex Wilding   

B: Tom Mapp

Coach: Tony Larkman

Wednesday: LOST vs Newcastle University 'A'

2013

 

Prince Albert Challenge Cup

 

C: Kim Wilkinson   S: Frazier Christie   3: Alex Livingston   2: Alex Lightfoot   B: Alex Wilding

Coach: ?

Wednesday: LOST vs Imperial College London 'A'

2012

 

Prince of Wales Challenge Cup (Composite)

 

S: W. King (Ely)   3: Frazier Christie   2: L. Lungdren (Ely)   B: Ben Jackson (Men's Captain)

Coach: ?

Thursday: WON vs Runcorn

Friday: LOST vs Bayer Leverkusen (GER)

2011

 

Prince Albert Challenge Cup 'A'

 

C: Jude Rice   S: J. Cadman   3: N. McMullan   2: Alex Livingston   B: W. Stride

Coach: ?

Wednesday: WON vs Nereus (NED)

Thursday: LOST vs Oxford Brookes 'A'

Prince Albert Challenge Cup 'B'

 

C: Chris Helliwell   S: Florien Cointet   3: R. Ashburner   2: Ali Gregory   B: Sean Bathe Taylor

Coach: ?

Wednesday: WON vs Manchester University

Thursday: LOST vs Harvard University 'A' (USA)

2010

 

Prince of Wales Challenge Cup

 

S: R. McDougal   3: R. Good   2: Ali Gregory   B: Phil Gray

Coach: ?

Thursday: LOST vs Newcastle University & CUS di Pavia (ITA)

2008

 

Temple Challenge Cup

 

C: Joanne Purcell   S: Ali Gregory (Men's Captain)   7: Rob McDougal   6: Thomas Thornton

5: Trevor Iddenden   4: Patrick Allen   3: Will Wjinberg   2: Rob Baker   B: Dave Inman

Coach: ?

Wednesday: LOST vs Fitzwilliam College, Cambridge

2007

 

Temple Challenge Cup

 

C: Chris Helliwell   S: Paddy Hogben   7: Ali Gregory   6: John Clay   5: Tom Thornton

4: Greg Kinsey   3: Tim Williams   2: Andy Brett   B: Will Wjinberg

Coach: ?

Wednesday: WON vs Liverpool University

Thursday: LOST vs Cornell University (USA)

Princess Grace Challenge Cup (Composite)

 

S: Rob Roy   3: Rob Roy  2: Bath   B: Rob Roy

Coach: ?

Friday: LOST vs South Australian Institute for Sport 'B' (AUS)

2005

 

Prince of Wales Challenge Cup

S: Marcus Bateman   3: Dave Lyons   2: Adam Freeman-Pask   B: Paddy Hogben

Coach: ?

Thursday: LOST vs Commercial & Neptune (IRE)

2004

 

Men's Quadruple Sculls

S: Bath   3: Reading   2: Reading  B: Bath

Coach: ?

Thursday: LOST vs Nottingham County 'A'

Temple Challenge Cup

 

C: ?   S: ?   7: ?   6: ?   5: ?   4: ?   3: ?   2: ?   B: ?

Coach: ?

Wednesday: LOST vs University of the West of England

2003

 

Men's Quadruple Sculls

S: P. James   3: Hugh McCaffrey (Men's Captain)   2: J. Davidson-Merritt   B: Henry Kelly

Coach: ?

Thursday: LOST vs Auriol Kensington & Vesta

Men's Quadruple Sculls (Composite)

S: M. Sharpe (Imperial)   3: E. Finlay (Imperial)   2: E. Baker (Bath)   B: J. Wells (Bath)

Coach: ?

Thursday: LOST vs Tideway Scullers

2002

 

Men's Quadruple Sculls (Composite)

S: E. Baker   3: P. James   2: I. McCaig (Men's Captain)   B: M. Sharpe (Marlow RC)

Coach: ?

Thursday: LOST vs Tideway Scullers & Northampton

2001

 

Men's Quadruple Sculls

S: E. Baker (Men's Captain)   3: I. McCaig   2: W. King (Men's Captain)   B: Dylan Samuel

Coach: ?

Thursday: LOST vs Leander

2000

 

Temple Challenge Cup

C: Sarah Lockwood   S: J. Elrich   7: A. Palmer   6: T. Dean   5: J. Adams   4: W. Randall

3: Reuben Mortimore (Men's Captain)   2: Hugh McCaffrey   B: D. Flashman

Coach: ?

Wednesday: WON vs Canford School

Thursday: LOST vs Yale University (USA)

1999

 

Temple Challenge Cup

C: A. Avery   S: A. Guyatt   7: Dylan Samuel (Men's Captain)   6: Harry Long   5: K. Amyuni   4: J. Lancieux

3: R. Mortimore   2: B. McGuirk   B: JJ Doel

Coach: ?

Wednesday: LOST vs St. Andrews College, Sydney (AUS)

1997

 

Temple Challenge Cup

C: M. Rawlings-Smith   S: Harry Long   7: Angus Guyatt (Men's Captain)   6: A. Palmer

5: J. Adams   4: Tom Williams (Men's Captain)   3: JJ Doel   2: P. Fraser   B: I. Jewison

Coach: ?

Wednesday: LOST vs Cherwell

1994

 

Thames Challenge Cup

C: C. Sleath   S: Theo Hudson (Men's Captain)   7: J. Bate   6: G. Blanchard   5: Mark Lightowler

4: Carl Nicolson   3: J. Roberts   2: J. Golding   B: Steve Travis

Coach: Pete Proudley

 

Wednesday: LOST vs Durham University

1993

 

Britannia Challenge Cup

C: C. Jones   S: C. Yeats   3: Mark Lightowler   2: A. Ryder   B: Theo Hudson

Coach: Pete Proudley

Wednesday: WON vs Furnival School

Thursday: LOST vs City of Oxford

1992

 

Britannia Challenge Cup

C: C. Jones   S: Charlie Blackham (Men's Captain)   3: S. Davis   2: Theo Hudson

B: Gordon Nielson

Coach: Mike Mannerson

Wednesday: LOST vs Lea

1991

 

Britannia Challenge Cup

C: Adrian Cudmore   S: Charlie Blackham (Men's Captain)   3: D. Simmonds   2: A. Ryder

B: R. van Agtmaal

Coach: Mike Mannerson

Wednesday: WON vs Cambridge 99

Thursday: LOST vs University of London

If you can help us complete these records, please get in touch!

©2020 by BUBC Alumni.